Dom Pomocy Społecznej w Czubinie
Dom Pomocy Społecznej w Czubinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Domu Pomocy Społecznej w Czubinie.
Data publikacji strony internetowej: 2019-04-03
Data ostatniej istotnej/znaczącej przebudowy/aktualizacji strony internetowej: 2020-03-11
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości,
- brak odpowiedniej infrastruktury nagłówkowej i nawigacji,
- brak narzędzi kontaktowych (tłumacz migowy online).
- zdjęcia i grafiki nie posiadają teksu alternatywnego.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- wersję kontrastową,
- możliwość zmiany rozmiaru tekstu,
- widoczny fokus,
- wyróżnienie odnośników,
- Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-06-07
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny, wspomaganej narzędziami informatycznymi:(https://www.tawdis.net/).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Pan Robert Cielma, adres poczty elektronicznej it@dpsczubin.com.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 729 63 57 wew. 222.
Koordynatorem dostępności jest Pani Albina Nowak, adres poczty elektronicznej koordynator@dpsczubin.com.plTą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, poinformować podmiot publiczny o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej. Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytania niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku następuje bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości, skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich W przypadku gdy podmiot publiczny nie zapewnił wnioskodawcy dostępności wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON.
Dostępność architektoniczna siedziby Domu Pomocy Społecznej w Czubinie
Siedziba Domu Pomocy Społecznej w Czubinie 05-840 Brwinów, Czubin 13 Siedziba Domu spełnia podstawowe wymagania zgodne z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom z niepełnosprawnościami. Dom spełnia wszystkie wymogi standaryzacji lokalowej bez barier architektonicznych o zabudowie pawilonowej. Do budynku można wejść 6 drzwiami. Dla gości przeznaczone jest wejście główne. 4 wejścia do budynku są zlokalizowane w tylnej części budynku od Pawilonów A, B, C i D oraz jedno wejście boczne od pomieszczenia gospodarczego – Pralnia. Komunikację wewnętrzną w budynku zapewnia 5 klatek schodowych oraz 1 winda osobowa z napędem elektrycznym. Ciągi komunikacyjne o odpowiednich szerokościach i nachyleniu umożliwiają dostęp osobom niepełnosprawnym. W pomieszczeniach zachowano odpowiednie przejścia i dojścia, umożliwiające poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Wejście do budynku głównego znajduje się od drogi wojewódzkiej DW720. Recepcja znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Administracja Domu znajduje się w budynku głównym – po lewej stronie na parterze od bramy wjazdowej. Dla osób na wózkach dostępne są ciągi komunikacyjne na parterze oraz na I piętrze do których można się dostać za pomocą windy osobowej z poziomu parteru zlokalizowanej między Pawilonem C i Pawilonem D. Zajęcia terapeutyczne dla Mieszkańców Domu, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez Organizację Pozarządową – Stowarzyszenie „Liczą się ludzie” z siedzibą w Pruszkowie, ul. 3 Maja 117B lok. 5, 05-800 Pruszków mieszczą się w zabytkowym budynku trzykondygnacyjnym tzw. „Pałacyku” Wejście do budynku znajduje się na wprost od głównej bramy wjazdowej do Domu Pomocy Społecznej w Czubinie, po prawej stronie od budynku głównego. W zakresie dostępności architektonicznej:
- Przestrzeń zabudowana jest dostępna dla wszystkich, szanując potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami.
- Przy wejściu do budynku głównego zainstalowano pochylnię z podjazdem dla osób na wózkach inwalidzkich, prowadząca do głównego wejścia.
- Po ciągach komunikacyjnych budynku głównego Domu może poruszać się osoba na wózku inwalidzkim. Przed wejściem do budynku głównego funkcjonuje obszar kontroli – RECEPCJA.
- Przestrzeń komunikacyjna budynku jest wolna od barier poziomych i pionowych (komunikacja pozioma – korytarze na jednym poziomie).
- Instalacja urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązania architektoniczne w budynku umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych do których mają dostęp wyłącznie osoby uprawnione w tym do serwerowni.
- Nie ma możliwości skorzystania z informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku w sposób uwzględniający szczególne potrzeby, tj.:, dotykowy lub głosowy,
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku na Pawilonach znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych z wyłączeniem skorzystania przez gości.
- Nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego na miejscu lub online.
- W Domu Pomocy Społecznej nie ma systemu wspomagania słuchu – pętli indukcyjnych (nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące).
- W Panelu sterowania w kabinie windy znajdują się przyciski nierdzewne z alfabetem Brille’a System głośnomówiący. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Przed budynkami brak jest wydzielonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Miejsca parkingowe znajdują się przed głównym budynkiem.
- Zapewniono osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji za pomocą noszy ratunkowych.
Pałacyk Domu Pomocy Społecznej w Czubinie 05-840 Brwinów, Czubin 13
- Wejście główne do Pałacyku umożliwia podjazd dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, od strony ogrodu zainstalowano pochylnię z podjazdem dla osób na wózkach inwalidzkich, prowadząca do wejścia.
- Przestrzeń komunikacyjna budynku jest wolna od barier poziomych i pionowych na parterze budynku (komunikacja pozioma – korytarze na jednym poziomie), dostęp do wyższych kondygnacji jest ograniczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z uwagi na zabytkowy charakter obiektu.
- Instalacja urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązania architektoniczne w budynku umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku brak jest toalety dla osób niepełnosprawnych.
- W Domu Pomocy Społecznej nie można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest niedostępna.
- Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Przed budynkiem brak jest miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość podjazdu samochodem przed wejście do budynku.